30
wrz
2018
BYOD w firmie - jak chronić wrażliwe dane

Zapoczątkowany kilka lat temu trend BYOD (Bring Your Own Device) zyskał znaczną liczbę zwolenników również na polskim rynku. Dziś już nikogo nie dziwi korzystanie w celach służbowych z własnego laptopa czy telefonu komórkowego. Jeśli weźmie się pod uwagę ułatwienia i wygodę, którą zapewnia polityka BYOD pracownikowi czy niższe koszty dla pracodawcy, prawie każdy przyzna, że to świetne rozwiązanie. Każdy, z wyjątkiem administratorów, których moda na BYOD niejednokrotnie przyprawiła o ból głowy.

Zapewnienie im odpowiedniego wsparcia technicznego czy bezpieczeństwa Infrastruktury w której funkcjonuje kilkadziesiąt lub kilkaset urządzeń z różnymi systemami operacyjnymi jest ogromnym wyzwaniem dla administratora. Błędy w oprogramowaniu, aktualizacje, brak integracji, a także mnogość możliwości utraty poufnych danych firmowych i konieczność oddzielenia prywatnej przestrzeni od służbowej w urządzeniu to utrapienie codziennej pracy działów IT.

Warto zwrócić uwagę na to, że w takim scenariuszu klasyczny MDM (Mobile Device Management) to zdecydowanie za mało. Trafioną propozycję na politykę BYOD  można znaleźć w rozwiązaniu Sophos Mobile, gdzie poufne dane firmy na urządzeniach mobilnych są bezpieczne i oddzielone od danych osobistych użytkownika za pomocą bezpiecznego i zaszyfrowanego za pomocą AES-256, kontenera. Prosta w użyciu aplikacja na iOS i Androidy pozwala użytkownikowi uzyskać dostęp do skonteneryzowanej zawartości: Sophos Secure Email dla poczty, kontaktów i kalendarza oraz Sophos Secure Workspace dla dokumentów oraz przeglądania stron firmowych.

Dzięki łatwej konfiguracji poczty e-mail i dostępu do danych Kontener Sophos pozwala zaoszczędzić czas, a także chroni przed dostępem do szkodliwych linków w dokumentach i treści za pomocą technologii antyphishingowej. Umożliwia nawet ograniczenie dostępu do kontenera na podstawie czasu, sieci Wi-Fi lub lokalizacji. Dodatkowo pozwala korzystać z rodzimych funkcji do optymalizacji iOS, Android for Work czy Samsung Knox.

Zarządzanie jedynie kontenerami daje administratorom kontrolę nad zawartością firmową w zabezpieczonych aplikacjach Sophos Secure Workspace i Sophos Secure Email bez konieczności zarządzania samym urządzeniem mobilnym. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku polityki BYOD, gdyż firmowa poczta elektroniczna i dane mogą być chronione i kontrolowane bez ingerencji w prywatność użytkownika.


 Sophos Secure Email
 aplikacja izolująca oraz chroniąca służbową pocztę, kontakty i kalendarz od treści prywatnych
 

 • natywna obsługa poczty email
 • bezpieczna synchronizacja skonteneryzowanej, firmowej poczta email na różnych urządzeniach
 • szybka i prosta konfiguracja pomiędzy różnymi wersjami systemów operacyjnych
 • technologia antyphishingowa chroniąca przed złośliwymi linkami i zawartością dokumentów w wiadomościach email
 • automatyczne szyfrowanie załączników email otwieranych w bezpiecznym kontenerze
 • kontrola danych opuszczających kontener (ograniczenia m.in. kopiowania, wklejania, otwierania za pomocą)


 Sophos Secure Workspace
 aplikacja do zarządzania skonteneryzowaną treścią m. in. kontrola, edycja i współdzielenie dokumentów firmowych oraz dostęp do treści internetowych
 

 • 256-bitowe szyfrowanie AES zapewnia bezpieczne przechowywanie dokumentów i zdjęć
 • służbowa przeglądarka zapewniająca dostęp do sieci firmowej
 • przeglądanie, edycja oraz bezpieczne przekazywanie dokumentów office, archiwów czy plików pdf pomiędzy użytkownikami
 • technologia antyphishingowa chroniąca przed złośliwą zawartością ukrytą w dokumentach
 • przekazywanie plików z centralnego interfejsu administratora
 • dostęp do dokumentów przechowywanych w chmurze wiodących dostawców usług chmurowych
 • bezpieczne przechowywanie i zarządzanie hasłami przy użyciu formatu KeePaas

Tworzenie kontenerów w prywatnych urządzeniach pracowników firmy, to tylko jedna z możliwości jakie daje wielowarstwowe narzędzie Sophos Mobile. Istotnie jest to potężne narzędzie do zarządzania firmowymi urządzeniami mobilnymi, aplikacjami i inną przechowywaną na nich zawartością i zapewnienia bezpieczeństwa dzięki wielokrotnie nagradzanej aplikacji Sophos Mobile Security (dostępnej również w oddzielnej licencji). 

30 - dniowy trial 

Autor

Magdalena Żmuda
Your Sophos Account Manager